AED – PORADY DLA POSZUKUJĄCYCH I POCZĄTKUJĄCYCH.

W naszym kraju coraz częściej mówi się o konieczności zwiększenia publicznego dostępu do defibrylatorów AED. Oczywiście nie dzieje się to bez przyczyny. Statystyki mówią wyraźnie jak ważną rolę odgrywa automatyczny defibrylator zewnętrzny w procesie reanimacji pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jak najszybsze włączenie AED do akcji reanimacyjnej jest czynnikiem wielokrotnie zwiększającym szanse na przeżycie pacjenta z NZK.
Skoro więc każda sekunda się liczy, defibrylatory AED powinny być ogólnie dostępne i rozmieszczone w dużych skupiskach ludzkich właściwie co kilkaset metrów. Wiadomo jednak, że rzeczywistość jest inna i daleko nam jeszcze pod tym względem do naszych zachodnich sąsiadów. Do pozytywnych faktów należy zaliczyć to, że z roku na rok przybywa defibrylatorów AED w Polsce i, że zainteresowanie nimi jest coraz większe. To rodzi jednak wiele pytań wśród osób, które chcą taki defibrylator zakupić. Bo co to jest właściwie AED? Jaką markę wybrać? I co należy z nim zrobić, jak już w końcu zostanie dostarczony? Jak zacząć? Czy potrzebne jest serwisowanie AED? Itd. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi.

Co to jest AED?

Pełna nazwa to automatyczny defibrylator zewnętrzny.
Jest to przenośne urządzenie, które może przywrócić poprawny rytm pracy serca pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia poprzez udzielenie wstrząsu elektrycznego o odpowiednim poziomie energii.
Dla osoby, która po raz pierwszy styka się z tematyką perspektywa konieczności użycia AED może wydać się straszna. W rzeczywistości jednak użycie defibrylatora AED jest w miarę proste i w pełni bezpieczne.
AED z pomocą dołączonych elektrod sam analizuje rytm pracy serca pacjenta i na podstawie tej analizy podejmuje decyzję o tym czy koniczne jest udzielenie wstrząsu defibrylacyjnego. Nie ma więc możliwości, że wstrząs zostanie udzielony pacjentowi, który ma np. poprawny rytm pracy serca. Urządzenie jest więc bezpieczne.
Dodatkowo każdy AED wyposażony jest w instrukcje głosowe, które krok po kroku przeprowadzają użytkownika przez wszystkie punkty protokołu reanimacyjnego. Komendy są jednoznaczne i nie pozostawiają miejsca na wątpliwości.

Jakiej marki AED wybrać?

Zacznijmy od podstaw. Każdy AED ratuje życie. Żaden z producentów nie ma podstaw do twierdzenia, że jego wyrób ratuje życie skuteczniej niż AED innej marki.
Aby wybrać defibrylator jak najbardziej odpowiadający Państwa potrzebą, należałoby się zastanowić nad paroma szczegółami.
Dla jakiej grupy pacjentów dedykowany jest mój AED. Czy w grę wchodzą pacjenci dorośli czy również pediatryczni.
Czy defibrylator będzie przenoszony z miejsca na miejsce, czy będzie miał jedno stałe miejsce przechowywania? W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na rozmiar i wagę defibrylatora. W drugim przypadku waga i rozmiar nie mają większego znaczenia.
Gdzie będzie przechowywany defibrylator? Wewnątrz czy na zewnątrz budynku? W pomieszczeniu biurowym, czy np. w hali produkcyjnej o dużym zapyleniu i wilgotności? Tu kluczową rolę odegra stopień ochrony urządzenia przed wpływami wody i pyłu (tzw. stopień IP).
Nie bez znaczenia jest oczywiście budżet jakim Państwo dysponujecie. Tu należy nie tylko wziąć pod uwagę koszt zakupu defibrylatora, ale także tzw. koszty utrzymania (regularna wymiana elektrod i baterii).
W naszym artykule „POMOC W ZAKUPIE AED” znajdziecie Państwo więcej pomocnych podpowiedzi umożliwiających wybór właściwego defibrylatora.
Zapraszamy również do zadawania pytań pracownikom naszego biura obsługi klienta. Ponieważ jesteśmy firmą niezwiązaną z jedną marką AED lub wybranym producentem oraz mamy za sobą lata doświadczeń, udzielimy niezależnej, dopasowanej do Państwa potrzeb porady. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 22 307 14 74 lub adresem e-mail info@defibrylatorsho.pl

Zakupiłem/am AED i co dalej?

Dostarczony defibrylator należy odpakować i przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi. W większości przypadków defibrylator jest dostarczany w formie gotowej do użycia. Dobrze jest sprawdzić, czy elektrody są podłączone i czy kontrolka stanu AED świeci się sygnalizując jego gotowość do pracy. Jeśli tak, należy go umieścić w miejscu do tego przeznaczonym.
Możecie Państwo zawsze bezpiecznie włączyć defibrylator. Wykona on wówczas tzw. autotest i zacznie wydawać komendy głosowe. Nie ma niebezpieczeństwa, że urządzenie spontanicznie wykona defibrylację.
A czego nie należy robić?
Nigdy nie należy rozpakowywać elektrod defibrylacyjnych, które dostarczane są w specjalnym opakowaniu zabezpieczającym je przed uszkodzeniem i wyschnięciem żelu, którym są pokryte. Elektrody można wyjąć z folii zabezpieczającej dopiero w trakcie klinicznego użycia AED. Elektrody nieprzechowywane w opakowaniu mogą okazać się bezużyteczne w momencie użycia klinicznego.

Czy potrzebne jest serwisowanie AED?

W zasadzie defibrylatory AED są skonstruowane w taki sposób, aby były bezobsługowe. Znaczy to, że każdy dostępny w naszym serwisie defibrylator AED wykonuje tzw. autotesty. Są to testy wydajności baterii oraz obwodów. W przypadku defibrylatorów z tzw. wstępnie podłączonymi elektrodami sprawdzane jest również podłączenie elektrod. Test z wynikiem pozytywnym kończą się zapaleniem odpowiedniej kontrolki, która jest dla użytkownika znakiem, że urządzenie jest gotowe do użycia. W przypadku, gdy bateria jest bliska rozładowaniu lub AED wykryje inny błąd zapali się inna kontrolka (czerwona lampka, znaczek v). Dobrze jest dlatego w trybie np. tygodniowym sprawdzać czy na urządzeniu świeci się właściwa kontrolka.
Ponadto należy również kontrolować datę przydatności do użycia elektrod. Żywotność baterii i data ważności elektrod nie zawsze się pokrywają. W ten sposób unikną Państwo niemiłych niespodzianek.

Po każdym użyciu klinicznym należy wymienić elektrody i/lub baterie. Urządzenie wykonuje wówczas autotest. Jeżeli zakończy się on wynikiem pozytywnym, urządzenie jest gotowe do użycia.
W przypadku niektórych urządzeń należy przeprowadzić test defibrylatora z użyciem urządzenia testującego. Regularne przeglądy są więc niewymagane.
Jeżeli jednak chcą być Państwo zawsze pewni stanu Państwa urządzenia i przekazać odpowiedzialność za terminową wymianę elektrod i baterii pracownikom serwisu, istnieje możliwość zawarcia tzw. umowy serwisowej. Umowa taka dodatkowo zapewnia możliwość korzystania z urządzenia zastępczego w przypadku usterki czy kradzieży Państwa AED.
Więcej na temat usług serwisowych znajdą Państwo w linku: „CENTRUM SERWISOWE”.