Małe a jak ważne

philips_hs1_set-s_1

Szanse przeżycia z powodu nagłego zatrzymania krążenia przez ostatnie 20 lat, podwoiły się. Podczas lat 90-tych prawdopodobieństwo to wynosiło 9%, tymczasem obecnie wzrosło ono do 23% jak podaje raport o reanimacjach Organizacji Hartstichting.

Defibrlator, dzięki temu  że jest skomputeryzowany, jest jednym z najważniejszych urządzeń medycznych,dzięki któremu podwyższyły się szanse na przeżycie.Osoby bez wykształcenia medycznego są w stanie samodzielnie przeprowadzić defibrylację w procesie zatrzymania krążenia.Kolejnym powodem jest zwiększona liczba lokalynch ratowników i szybsza możliwość rozpoczęcia reanimacji osobom poszkodowanym.

Bezpośrednia i zdecydowana interwencja wykonana przez osoby postronne  również podwoiły szanse przeżycia osobom z nagłym zatrzymaniem serca. Jak tylko serce zaczyna znowu bić, połowa ofiar może zostać uratowana.

Według Pulsa Medycyny w Polsce ok. 160 tys osób rocznie umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia w warunkach pozaszpitalnych, dlatego tak ważny jest dostęp do defibrylatorów miejscach publicznych. Reanimacja wykonana w przeciągu 6 minut, znacznie zwiększa możliwość uniknięcia  smierci.Strona Ratuj z Sercem podaje,że w Polsce jest 889 defibrylatorów i najwięcej jest ich w Warszawie, Krakowie oraz Katowicach.

,,Chorzy po zatrzymaniach krążenia to nasza specjalność. Ciągle patrzę na tych ludzi, którzy umierają, bo nie byli reanimowani. Ale widzę też takich, którzy żyją, bo gdy padli na ulicy, pomogli im inni, wykonali masaż serca i użyli defibrylatora. Pomoc innym to nasz moralny obowiązek. Montaż defibrylatorów to jeden z pierwszych kroków. Bardzo ważna jest też, by już w szkołach edukować młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Istotny element to też szkolenia, które trzeba powtarzać. To taka rzecz, która powinna jednoczyć wszystkich w kraju – mówi prof.  Grzegorz Raczak, kardiolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. (https://radiogdansk.pl/index.php/wiadomosci/item/49927-sa-niewielkie-ale-moga-uratowac-ludzkie-zycie-w-gdansku-moze-pojawic-sie-wiecej-defibrylatorow.html ).

W dzisiejszych czasach sprzęt do defibrylacji,może być używany przez każdą osobę, w obecności kórej doszło do wypadku,w którym wymagana natychmiastowa pomoc.Warto o tym pamiętać,w szczególności gdy jesteśmy w stanie uratować komuś życie.

Artykuł napisany na podstawie: http://nos.nl/artikel/2138175-kans-op-overleving-bij-hartstilstand-meer-dan-verdubbeld.html